Bir Kalbin Boyutları

Saçlarını dalga dalga seriyor şehrin üstüne. Gece oluyor. Sabahlarsa turuncu bir aydınlık. Anneni çağırayım ister misin? Arkadaşlarını? Gitmemi ister misin? Yalnız küçük bir deviniş. Gitme, demek bu. Kal.

İlk kitabı Küçük Dertler’le okurlarımızdan ilgi gören Kadire Bozkurt, yeni kitabı Bir Kalbin Boyutları ile yeniden öyküseverlerin karşısında. Bu kitabıyla birlikte Kadire Bozkurt’un hem dilini, anlatımını yetkinleştirdiğini hem de kahramanlarıyla, coğrafyasıyla öyküsüne yeni boyutlar kazandırdığını göreceksiniz. Edebiyatımızın genç kuşaklarının en önemli öykücülerinden birinin kaleminden çıkma bu yeni öyküleri seveceksiniz.

 

Şeyler Denizi

Nalân Kiraz, ilk öykü kitabı Şeyler Denizi’ni yayınladığı zaman, edebiyat dünyası onu farklı dili, etkileyici lirizmi ve özellikle kasaba yaşamına farklı bakışı için selamlamıştı… Şeyler Denizi, günlük hayatımızın yavaş görüntüsünün altında yatan hırsları, dehşeti, kıpırtısız suların altındaki şiddeti anlatan öykülerden oluşuyor. Kitabın yeni baskısı Alakarga’nın yeni listesinde…

 

Yağmur Damlaları Arasındaki Mesafe

Yatağın köşesinde durur ve -yine geç kalktığı için- aceleyle kenara atılmış yorganın çapraz katını, çarşafın topografik hatlarını ezberler, her bir pamuk çıkıntısını, vadisini ve platosunu aklına çizer. Ardından önceki gece kadının vücudunun nerede uzanmış olduğuna yönelik bir çıkarım yapar ve ihtiyatlı bir şekilde yatağa uzanır. Vücudu, kadının vücudunun önceki gece yerleştiği yere yerleşir.

Justin Ker, insan hayatlarını odak aldığı kitabında, bazen hiç tanışmayan ama bir şekilde birbirlerinin hayatlarına değen insanların öykülerini anlatıyor. Yağmur Damlaları Arasındaki Mesafe’de yer alan öyküleri okurken günlük yaşamımızdaki ortak noktaların bizi nasıl bağladığını göreceksiniz: Dünyanın bir köşesinde yazılmış bir şiirin, başka bir ülkede sebep olduklarına şaşıracak, “unutma dükkânı”nı ziyaret edecek, insanın zamanı durdurma çabasına tanıklık edeceksiniz.

 

Bir Kesitle-Kaptan Stormfield’ın Cenneti Ziyareti

Özellikle nefret ettiğim bir şey varsa o da linç peşinde koşan güruhtur. Adam olan bir kişi bile görmedim içlerinde. Hasta bir terziyi haklamak için horozlanacak cesareti toplamadan önce bire yüz kişi toplanmak zorundadırlar. Korkaklardan oluşur; onu besleyen halk da aynı şekilde. Üstelik, yüzde doksan dokuz, şerif de onlardan biridir.

Mark Twain’den, okumaya doyamayacağınız bir öykü seçkisi… Kaptan Stormfield, dünyada ona ayrılan sürenin sonuna geldiği zaman, hızla cennete gider ve orada işlerin nasıl döndüğünü gözlemlemeye başlar…

 

Gülümsemeler

Seramis teyze binde bir mekâna uğrar, yalnızca Ömer abiyle tavlaya otururdu. Onun ziyaretinin gerçekleştiği anlarda kimsenin gıkı çıkmaz, tumturaklı laflar ağzından dökülüverecek diye herkes nefesini tutardı. Jülide, annesinin onca lafı nasıl öğrenmiş olduğuna hayret ederdi.

Onur Bütün, Gülümsemeler adlı ilk öykü kitabıyla olmadık zamanlarda olmadık olaylara tanık olan, duyan, gördüğünü duyduğunu sindiremeyip içinde büyüten, öfkelenen, sevinen insanların öykülerini anlatıyor bize. Hep mutluluktan gülümsemediğimize dikkat çekiyor aslında, dudaklarımızın bazen acıyla bazen keyifle bazen çaresizlikle kıvrıldığını hatırlatıyor.

 

Kırgın Anlatıcı

Ben bu geceden çok daha eski bir zamanda ölmüştüm. Siz bunu bilmezsiniz. Ben de bilmezdim. İnsan öldüğünü bilmez mi halbuki, değil mi? Bilmezmiş. Zaman, insanı zamanla çürütürmüş. Bazı yaşananlar, hiç bitmezmiş havsalada. Gece uyumadan önce akla çöreklenir, her gece bir önceki geceye nazaran daha da şiddetli çizermiş aklın odalarını. Aklın kazınmalarla parça pinçik olurmuş. Aklın kalmayışı, ölüme eşdeğermiş meğerse. Bilmezmişim.” Yeni neslin dikkat çeken öykücülerinden Caner Almaz, ilk kitabı Kırgın Anlatıcı’yla okur karşısına çıkıyor. Farklı hayatlardan karakterlerin bir araya geldiği bu kitap, taze bir soluk getiriyor öykücülüğe. Bilinç akışı tekniğinin sıkça kullanıldığı öyküler, okuru zaman ve mekân geçişleriyle keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Gerçekle hayal, uykuyla uyanıklık arasında kurulan Kırgın Anlatıcı, kurmaca anlatının öne çıkan örneklerinden olmaya aday.

 

Kovulmadım Ben Ayrıldım

Bu ‘Kovulmadım, ben ayrıldım’ da nasıl bir kompleksin sonucuysa artık. Çalışan grubunun en severek, en ağzı dolu dolu söylediği, tek övünç kaynağı sözdür bu. O güne kadar emir aldığı patrona son sözü söylemenin verdiği zevkle söyler: ‘Kovulmadım, ben ayrıldım!’ Halbuki ne yani? Sonuçta artık işsiz misin? İşsizsin. Eee? Ne fark etti şimdi? Öyle uzun yıllar çalışmadıysan tazminatın da kuş kadar oluyor zaten. Fazlaca bir zayiat yok aslında.” Öykücülüğümüzün ırmağı gürül gürül akmaya devam ediyor… Son yılların, özellikle dergilerde yayımladığı öyküleriyle dikkat çeken yazarı Arzu Bahar, bu ilk kitabıyla katılıyor aramıza. Kovulmadım Ben Ayrıldım’da, kendimizi kolayca yerlerine koyabileceğimiz insanların öyküleri var. Yaşamın tek bir yönde akmadığını gösteriyorlar bize. Kırgınlığın peşinden sevginin, öfkenin arkasından sükûnetin gelebileceğini gösteriyorlar. Arzu Bahar’ın dünyasını çok seveceksiniz.

Arzu Bahar

1972 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Marmara üniversitesi diş protez bölümü ve Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve tanıtım bölümünü bitirdi. Öyküleri ve yazıları öykü gazetesi, 14 Şubat Dünyanın Öyküsü Dergisi, Öykülem, Lacivert, Roman Kahramanları, Edebiyatist, Edebiyat Nöbeti gibi dergilerde ve çeşitli fanzinlerde yayınlandı.

Sisteme Kayıtlı 2 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.

Caner Almaz

Caner Almaz, 1986 yılında İstanbul’da doğdu. Okumayı ve yazmayı sever. İlk çalışmalarını internet mecralarında yayımlayan Almaz’ın öykü ve denemeleri, Öykü Gazetesi, AltZine, Karahindiba, Masa Dergi, Yalnızlar Mektebi, Kuledibi Dergi ve birçok fanzinde yer aldı. Yalnızlar Mektebi ve Masa Dergi’de editörlük yaptı. 2015 yılında Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği’nin düzenlediği öykü yarışmasında, dosyasıyla “Övgüye Değer” görüldü. İlk öykü kitabı Alakarga Yayınları tarafından 2017 yılının Nisan ayında, Kırgın Anlatıcı ismiyle yayımlandı. Halihazırda ulusal basında yayın yapan Vatan, Birgün ve Aydınlık gazetelerinin kitap eklerinde incelemeleri yayımlandı. Edebiyat Haber, Kültür Mafyası, Kitap Eki, Sosyal Bilimler, Harfvolver ve Ne Okuyorum? edebiyat kültür portallarında yazı ve incelemeleri yer aldı. Kitap inceleme çalışmalarına ve öykü arayışlarına devam ediyor. Ne Okuyorum? edebiyat kültür portalının genel yayın yönetmeni ve Vatan Kitap ekinin sabit yazarı. Evli. İşletme mezunu. Sosyoloji öğrencisi.

Sisteme Kayıtlı 2 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.

Justin Ker

Singapur, Ulusal Nörobilim Enstitüsü’nde hekimdir. Hasar görmüş beyin ve hasarlı hatıralara yönelik özel bir ilgisi olan yazarın, “Joo Chiat and Other Lost Things” öyküsü, Kurgu dalında 2011 Golden Point Awards İkincilik Ödülü’nü kazanmış ve 2013’te The Epigram Books Collection of Best New Singaporean Short Stories içinde yer almıştır. 2005’te Ulusal Sanatçılar Konseyi’nden Yükselen Sanatçı Bursu aldı. Yağmur Damlaları Arasındaki Mesafe ilk kitabıdır.

Sisteme Kayıtlı 2 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.

Kadire Bozkurt

Bursa'da yaşıyor, öyküleri natos, kitap-lık, sarnıç, sözcükler ve varlık dergilerinde yayımlandı.

Sisteme Kayıtlı 3 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.

Mark Twain

Mark Twain, 30 Kasım 1835'te Amerika Birleşik Devletleri'nin Missouri eyaletinin Florida kentinde doğdu. Asıl adı Samuel Langhorne Clemens'tir. Çiftçi olan babası öldüğünde Samuel Langhorne Clemens, 11 yaşındaydı. İlk gençlik yıllarında bir basımevinde çalıştı. 18 yaşına gelince New York'a gitti. Kentten kente dolaştı. Daha sonra Mississippi'de buharlı gemilerde çalıştı. İç savaştan sonra gazetelere mizah yazıları yazdı. Mark Twain adı altında gazete muhabirliği ve dergi yazarlığı yaptı. İlk romanı olan Tom Sawyer'ın Serüvenleri'nin 1876 yılında yayınlanmasına kadar yazarlık konusunda değişik çalışmaları oldu. İlk kitabı Mississippi'de Hayat (1883) ve Huckleberry Finn'in Serüvenleri (1885) izledi. Bu üçleme Mark Twain'in baş yapıtını oluşturdu. Mark Twain 1890'larda Avrupa'da yaşadı. Birinci kızının ölümü, ikincisininse ağır hastalığı Mark Twain'in bu dönemde kaleme aldığı yazılarına da yansıdı. Yeniden Amerika'ya dönen Mark Twain, 21 Nisan 1910'da Connecticut'taki evinde öldü.

Sisteme Kayıtlı 4 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.

Nalan Kiraz

1972 yılında İzmir’de doğdu. Ankara Hukuk Fakültesini 1995 yılında bitirdi. Notos, Kitap-lık, Kül ve Sarnıç Öykü dergilerinde öykü ve yazıları yayınlandı. Yazarın daha önce yayınlanmış Şeyler Denizi isimli bir öykü kitabı ve Titreyen Sesi Rüzgârın isimli bir novellası bulunmaktadır.

Sisteme Kayıtlı 4 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.

Onur Bütün

Onur Bütün, 1967 yılında İzmit’te doğdu. İlkokulu Yarımca’da, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul/Kadıköy Kız Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’nü bitirdi. Kars, Kocaeli ve İstanbul’da müzik öğretmenliği yaptı. Kurduğu okul koroları çalışmalarının sonucu olarak, 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin düzenlediği “Dünya Koro Şefleri Pedagoji Seminerleri”ne katıldı. Öğretmenlik yaparken, sendikal örgütlenme ve eğitim çalışmalarını da sürdürdü. Özgür Üniversite ve İşçi Üniversite’sinde Marksizm üzerine dersler verdi. Öteki Kültür Merkezi’nde bir yıl süren Kapital/K. Marx çalışmasını organize etti ve sunum yaptı. 2000 yılında “Dünya Kadın Yürüyüşü” Türkiye temsilcisi olarak Paris ve Brüksel’de çalıştı. Farklı yayınevlerinde düzeltmenlik ve editörlük yaptı. Ulusal ve uluslararası kitap fuarlarına katıldı. Gazete ve dergilere kitap tanıtım, eleştiri yazıları yazdı. Öğretmenlik mesleğinden 2014 yılında emekli oldu. Halen piyano öğretmenliği, yazarlık ve editörlük çalışmalarını sürdürüyor. Yirmi dört yaşında bir oğlu var.

Sisteme Kayıtlı 2 adet kitabı bulunmaktadır. Diğer Kitapları için tıklayın.